Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Zehirden arındıran yiyecek!

Zehirden arındıran yiyecek Türk mutfağının sevilen bakliyatlarından nohut, kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu kalkan görevi görüyor.

Vücudu zehirden arındıran yiyecek

Türk mutfağının sevilen bakliyatlarından nohut, kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu kalkan görevi görüyor. Protein, kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir zenginidir. Kolesterolden kalbe, depresyondan kansere birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olan nohutu, sofralarınızdan eksik etmeyin.

Kolesterolü düşürüyor

Nohut tanelerinin dış kısımları, yüksek miktarda kalp-damar sağlığını koruyan, kolesterol düşüren ve özellikle kan şekerini düzenleyen posa içerir. Kalp-damar hastalıkları olanlar ve şeker hastaları sofralarından nohudu eksik etmemeli.

zehirden arındıran yiyecek

Zehre karşı koruyor

Nohut östrojen hormonunu dengeleyici etkisiyle özellikle menopoz döneminde faydalıdır. Bu dönemde ortaya çıkan sıcak ve ter basması gibi şikayetlerin azalmasına yardımcı olur. İçerdiği selenyum, bağırsak enzimlerinin çalışmasına destek vererek, vücutta kanserin neden olduğu bileşenlerin zehir etkisini ortadan kaldırır.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Bulantı, baş dönmesi ve baş ağrısı problemlerini giderir. İçeriğinde yer alan amino asitler sayesinde uyku düzenini sağlamaya yardımcı olur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirip, hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

zehirden arındıran yiyecek

Depresyonu önler

İhtiva ettiği fosfor, kemik ve diş yapısını güçlendirir. Mutluluk hormonlarına etki eder. Böylelikle depresyonu engeller.Beyinsel ve zihinsel yorgunluğu giderir, hafızayı güçlendirir.

zehirden arındıran yiyecek