Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Vücudunuzu 4 adımda oruç tutmak için hazırlayın!

Oruç Tutmak, Ramazan ayına günler kala, uzun oruç saatlerini rahat geçirmek için vücudunuzu bu döneme hazırlamalısınız.

Oruç Tutmak

Oruç tutmak bütün dinlerin ortak paydalarından biridir. Şekil ve içerik olarak farklılıklar gösterse de tüm dinlerde vücudu arıtmanın bir yolu olarak görülür. Oruç tutmanın vücuda çok fazla yararı vardır. Özellikle son yıllarda yapılan birçok araştırmada, canlıların sağ kalım süresini uzatmanın en iyi yollarından biri kalori kısıtlaması yapmak olarak gösterildi. Bu açıdan baktığımızda, beslenme yetersizliği yapmayan kalori kısıtlaması yapmak, direkt yaşam süremizi uzatıyor ve metabolik hastalıklara yakalanma riskimizi azaltıyor.

Oruç tutmak da bir tür kalori kısıtlaması yapmaktır aslında. Ancak çoğu zaman sahura kalkmıyoruz ve iftarda kendimizden geçmişçesine pilavlar, börekler, etler, pideler ve çeşit çeşit tatlılar yiyerek orucun vücudumuza vereceği yararı yok edip kendimize zarar veriyoruz.

Oruç Tutmak Sıcak ve uzun günlere denk gelen Ramazan ayında oruç tutmanın zorlukları da artıyor. Ancak müminler için bu mübarek ayı ibadetle geçirmenin önemi tüm zorluğunun üstünden gelmek için yeterli bir sebep.

Mübarek Ramazan’da vücudunuz için yapacağınız hazırlıklar, orucu daha rahat tutmanıza yardımcı olacaktır.

Oruç Tutmak

Su tüketiminizi artırın

Günde en az 8-10 bardak su içmeye kendinizi şartlandırın. Ramazan’da uzun saatler susuz kalacak bünyeniz için bu çok gerekli bir adım. Bu adımda zorlanırsanız suyunuzun içine taze meyveler katarak hem daha lezzetli hem de daha faydalı bir hale getirebilirsiniz.

Oruç Tutmak

Porsiyonlarınızı küçültün

Ramazan’a girmeden önce midenizi hazırlamak için yediğiniz yemeklerin porsiyonlarını küçültün. Öğünlerinizde tıka basa yemek yerine tabağınıza yarım porsiyon yemek alarak midenizi terbiye edin.

Oruç Tutmak

Tuzu azaltın

Tuzlu yiyecekler tüketmek oruç süresince su ihtiyacınızı artırarak sizi zorlayacaktır. Tuzdan yavaş yavaş uzaklaşmaya çalışın.

Oruç Tutmak

İlaç saatlerinizi düzenleyin

Kronik hastalıklarınız ve sürekli kullanmanız gereken ilaçlarınız varsa Ramazan öncesi doktor kontrolünden geçerek oruç tutup tutamayacağınız konusunda bilgi alın. Eğer doktorunuz onay verirse ilaçlarınızın saatini sahur ve iftar vakitlerine göre düzenleyin.