Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Hızlı Yaşlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Hızlı Yaşlandıran Yiyecekler Nelerdir Yiyecekler hayatımızı devam ettirmemiz ve vücudumuzun hem enerji üretebilmesi hem de ihtiyaç duyduğu maddelere erişebilmesi için büyük bir önem taşıyorlar.

Hızlı Yaşlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Ancak maalesef modern hayatın beraberinde getirdiği sanayileşme, besinlerin de sanayi tipi yapay ürünler haline gelmelerine sebep oldu. Dolayısıyla artık her yiyeceğin sağlıklı ve dinç tutucu bir yapısının olduğunu söylemek çok zor. Yaşlandıran yiyecekler nelerdir sorusuna bir cevap verdiğimizde siz de bundan sonra neler tükettiğinize dikkat etmeye başlayacaksınız.

Geçmiş yıllarda ülkemizde çok miktarda tüketilmiş olan ve günümüzde eskisi kadar tercih edilmeyen margarinler, aslında yaşlanmaya sebep olan en büyük etkenler arasında bulunuyorlar. Tamamen kimyasal yöntemler ile üretilen margarin adlı ürünler, vücudun su seviyesinin çekilmesine sebep oluyorlar ve bunun yanında cilt kırışıklıklarına sebep olan kötü yağlara sahipler. Açıkta ve sıcakta bıraktığınız zaman bile bozulmayan margarinlere herhangi bir böcek ya da sinek de ilişmiyor. Bir nevi plastik olduğu söylenebilir.

Doğal olmayan şeker de maalesef günlük hayatımızın bir parçası ancak yaşlanmamızın da en büyük sebebi. Rafine edilmiş şeker dediğimiz beyaz toz şeker, maalesef vücuttaki kolajen yapılara kendini geçiriyor ve dokuların esnekliğinin kaybolmasına neden oluyor. Ayrıca proteinlere de zarar vererek vücudun yapıtaşlarının hasar görmesine sebep oluyor.

Şekerin yanında tuzlu bir beslenme rejimini takip etmek de yaşlanmanın sebepleri arasında. Zira tuzun içerisinde bulunan sodyum, maalesef vücuttaki suyu emiyor ve vücudumuz ise buna bir tepki göstererek daha fazla su tutmaya başlıyor. Sudan kaynaklı hücre şişkinliği ise yaşlanmayı hızlandırıyor. Dolayısıyla beslenme düzenimizi biraz tuzdan arındırmak işe yarayacaktır.

Kızartma yöntemi ile hazırlanmış tüm yiyecekler hem kanser gibi oluşumlara sebep oluyorlar hem de cilt üzerindeki kolajenlerin parçalanmasını sağlıyorlar.

Dolayısıyla cildin güneşe olan hassasiyeti de artıyor ve erken yaşlanma ortaya çıkıyor. Kızartmanın iç organlara verdiği zarar ise muazzam. Bu nedenle kızartma yerine haşlama, ızgara gibi seçenekleri değerlendirmek çok daha iyi. Ancak mangal yaparken etlerin üzerinin yanmamasına dikkat etmelisiniz.

Çay, kahve, enerji içecekleri ve alkollü içecekler de maalesef kafein ve alkol içeriklerinden dolayı insan bedeninin hızlı yaşlanmasına neden olan seçenekler arasında bulunuyorlar. Bu içecekler aynı zamanda dişlere de zarar vererek çürüklere sebep oluyorlar. Bilhassa genç yaştakiler bu ürünler yerine yeşil çay tüketerek zararlardan bir miktar uzak durabilirler.