Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Yaşlanmayı önleyen ilaç fareler üzerinde denendi

Yaşlanmayı önleyen ilaç Hollanda Erasmus Üniversitesi’ndeki bilim insanları yaşlanmayı önleyen bir ilacı farelerin üzerinde başarıyla test ettiklerini açıkladı.

Yaşlanmayı önleyen ilaç

Cell dergisi, Hollanda’nın Rotterdam kentinde Erasmus Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarının yaşlanmayı önleyen bir ilacı geliştirdiklerini ve denendiğini yazdı.

Yaşlanma süreci tersine dönüyor

Dergide yayınlanan makalede, yaşı ilerleyen insanın dokularında giderek biriken yaşlanan hücrelerin uzmanlara göre artrit ve diyabet gibi hastalıklara yol açtığı belirtildi. Hollandalı ekibin geliştirdiği ‘gençlik iksirinin’ ise söz konusu hücreleri yok ettiği ve bu sayede yaşlanma sürecinin tersine döndüğü kaydedildi.

Farelerde denendi: Fiziki dayanıklılık arttı

İlacın içinde yaşlanan hücrelerde kendilerini yok etme dürtüsü uyandıran peptid maddesinin bulunduğu ifade edildi. İlacın uygulamasından sonra yaşlı farelerin fiziki dayanıklılıklarının arttığı gözlendi. Araştırmacılar, farelerin koşu çarkında daha çok zaman geçirmeye başladıklarını tespit etti. Ayrıca farelerin deneyler sırasında kat ettikleri mesafe, ‘gençlik iksiri’ uygulamasından sonra iki kat arttı.

Yaşlanmayı önleyen ilaç

İnsanların üzerinde de denenecek

Bilim insanları ayrıca farelerin iç organlarının işlevlerinde de iyileşme olduğunu, hayvanların tüylerinin de gözle görülür şekilde düzeldiğini belirledi. Araştırmacılar, geliştirilen ilacın kanserle mücadelede etkili olabileceğini kaydetti. İleride ilacın insanların üzerinde de denenmesi planlanıyor.

Japon ve Amerikan bilimcilerin işbirliği

Deneyler Japonya’nın Keio Üniversitesi ve ABD’nin Washington Üniversitesi tarafından yürütülecek. Özellikle Japonya’da yaşlanma önemli bir konu çünkü 2055 yılında nüfusun yaklaşık yüzde 40’ının 65 yaş üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

Araştırmayı yürüten Shin-ichiro Imai “Farelerle yaptığımız deneylerde çok önemli sonuçlara ulaştık ancak bu etkinin insanlar üzerinde nasıl olacağı henüz netleşmiş değil. Çalışmayı dikkatli bir şekilde yürüteceğiz. Umuyorum Japonya’dan bu alanda önemli sonuçlar çıkacak” şeklinde konuştu.

NMN piyasaya sunulan ilk yaşlanma engelleyici ilaç olabilir ancak bu alanda gerçekleştirilen ilk gelişme değil. Geçtiğimiz yıl Alzheimer ilacı J147’nin bazı yaşlanma engelleyici etkileri olduğu görülmüştü. Aynı şekilde yaygın olarak kullanılan bir diyabet ilacı olan metformin de bu yıl insanlar üzerindeki yaşlanmayı önleyici etkileri konusunda denenecek.

Şimdilik Benjamin Button gibi bir değişim yaratacak bir iksire yaklaşmış değiliz. Eklemlerin güç kaybetmesinden hafızanın zayıflamasına kadar pek çok farklı faktör yaşlanmayı etkiliyor ve bu problemlerin tümüne çözüm bulmamız mümkün olmayabilir. Ancak yaşam süresini uzatacak ilaçlar kesinlikle yakın gelecekte hayatımıza girecek gibi duruyor. NMN bu ilaçların başını çekecek mi bunu yakında öğreneceğiz.