Kızlar Kızlar
Türkiye'nin En Sevilen Kadın Sitesi, Kadın Portalı

Sirkenin Faydaları: Yüzünüzü Her Gün Sirke İle Temizlerseniz..

Sirkenin Faydaları Sirkenin sayısız faydası cilt güzelliğinde de kendini gösteriyor.

Elma sirkesi birçoğumuzun muzdarip olduğu cilt sorunlarına çare oluyor. Bir parça pamuğun üzerine elma sirkesi döküp bununla yüzünüzü temizlediğinizde ve bu işlemi rutin hale getirdiğinizde sizi rahatsız eden cilt sorunlarınızdan büyük ölçüde kurtulmuş olacaksınız. İşte sirkenin cilt üzerindeki mucize faydaları…

 • Akneleri yok eder.
 • Siyah noktaları temizler.
 • Yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Ciltteki gözenekleri sıkılaştırır.
 • Güneş lekelerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Antiseptik özelliği sayesinde cildi kirden arındırır.
 • Ciltteki fazla yağı dengeler.
 • Cildirn ph dengesini düzenler.

Sirkenin Sağlığa Faydaları

Sirke bakterilerle çok iyi savaşan maddeler içerdiğinden dolayı bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Sirke bol miktarda magnezyum, potasyum, fosfor, demir, florin ve bakır gibi mineraller içerir. Bu özelliği ile bir çok hastalığa iyi gelir, bu hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz.

Sirke İnsülün Duyarlılığını Geliştirir:

Son çalışmalara göre, elma sirkesi vücutda insülin direnci gücünü azaltır. Yatmadan önce alınması durumunda da, kan şekeri seviyesini düşürür. Diyabet ve sorunu olan insanlar için% 19,% 34 oranında  insülin duyarlılığını artırır.

Sirke Kan Şekeri Seviyesi düşürür:

Sirkesi Glisemik İndeksi (Gİ) düzenleyerek vücuttakithe kan şekeri düzeyini düşürür. Sirke GI azaltarak vücutta metabolik süreci dengeler.

Uzmanlar sirkeyi diğer maddelerle inceltmeden kullanmayı önermiyorlar, bu yüzden sirke mutlaka, bal, su ve bezneri maddelerle inceltirlerk tüketilmelidir.

Sirkenin diyabet hastaları için bazı faydaları var ama yanlış ve fazla tüketimi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Trecih edilen dozaj günde en fazla 1-2 yemek kaşığıdır, bu dozaj diyabet hastaları için geçerlidir. Bunun yanında mümkün olduğunca minimum miktarda tüketilmelidir ve her zaman organik, pastörize edilmemiş sirkeler tercih edilmelidir. Ayrıca sirkenin sindirim sitemi mukus zarına zarar verdiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Sirke Sedef Hastalığı Tedavisinde Kullanılır:

Dünya çapında sedef hastalığından etkilenen çok sayıda insan vardır. Sedef kronik ve sık sık tekrar eden farklı bir deri hastalığıdır. Bu kırmızı lekler papül ve plaklar şeklinde karakterize edilir. Bu tür hastalık sorunları yaşayanlar aynı zamanda dıugusal problemlerde yaşamaya başlarlar.

Bu hastalığın tedavisi için şimdiye kadar bir çok bilimsel araştırma yapıldı ve bazı yöntemler geliştirildi ama kesin spnuç yok. Bunun için alternatif tedavi olarak sirke önerilmektedir. Bu konuyla alakalı olarak yapılan araştırmalar vücuttaki pH faktörünü dengelediği için sirke sedef hastalığına iyi gelmektedir.

Sirke Cilt Sağlığını Korur: 

Elma sirkesi sedef başta olmak üzere bir çok cilt hastalığına karşı etkili bir laternatif tedavi şeklidir. Bunun yanında genel anlamda cilt sağlığına ciddi katkılarda bulunabilir. Bu yüzden yüz maskelerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Bir miktar elma sirkesini salatalık suyu ile karıştırın ve cildinize uygulayın. Bu uygulama cildinizin sıklaşmasını ve cil gözeneklerini açmasını sağlayacaktır. Bunun yanında cildi temizler.
 • Bir çay kaşığı sirke ve iki çay kaşığı balı karıştırın ve maske olarak cildinize uygulayın. Bu uygulamaya bir hafta boyunca devam edin. Yumuşak ve pürüzsüz ciltler için çok fazla yardımcı olur.
 • Soğuk bir bardak su ile yarım fincan elmas sirkesini akrıştırın ve buzdolabında bir süre soğutun. Pamuk yardımıyla günde birkaç kere cildinize uygulayın. Yaşlılıktan kaynaklanan lekeleri ve kırışıklıkları giderir.
 • Bu karışım şampuana alternatif olabilir. Bir miktar sirkeye kabartma tozu karıştırın ve saçlarınıza uygulayın. Bu uygulama hem kepekten kurtulmanızı sağlayacak hem de sağlıklı saç görünümü sağlayacaktır.
 • Ayak sağlığı için de sirke kullanmak mümkün, bunun için bir leğen suya bir bardak sirke katın ve ayaklarınızı 20 dakika boyunca içinde tutun. Bu uygulama hem ayak kokusunu giderecektir, hem de ayakların dinlenmesini sağlayacaktır.
Sirke Kilo Vermeyi Kolaylaştırır:

Sirkenin dikkat çeken diğer bir özelliği de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Bu alanda da çok yaygın olarak kullanılmaktaıdr. Bunun için farklı sebze ve meyvelerle karıştırılarak maksimum derecede fayda sağlanır.

 • 1 fincan sirke ile ince doğranmış soğan ve bir miktar su ile 3 çay kaşığı zeytin yağı karıştırılarak salatada kullanılır.
 • Bir fincan sirkeye iki bardak su,bir çay kaşığı bal, bir tatlı kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı çiğ üzüm, bir çay kaşığının yarısı kadar tarçın katılır ve bu karışım iyice karıştırılıp içilier.
 • Papates, havuç, soğan,tuz, süzme yağ ve sirke ekleyerek lezzetli bir yemek yapılabilir.
 • Havuçlara elma sirkesi ekleyerek yenilebilir.
 • Yeşil salatalara aynı şekilde elma sirkesi eklenerek türketilebilir.

Elma Sirkesinin Yapılışı: Elma sirkesinin doğal olarak yapılması hem faydalarından maksimum derecede yararlanmamızı sağlar hemde sağlıklı bir ortamda hazırlandığından emin oluruz. Hazır olarak satılan elma sirkeleri bir çok açıdan özelliğini yitirimiştir diyebiliriz. Yazıda  farklı uygulamalar için sirkenin teriflerini verdim şimdi genel anlamda farklı sirkelerin nasıl yapılacağını inceleyeceğiz.

Malzemeler:
 • 5 Kg Elma
 • 5 yemek kaşığı elmas sirkesi
 • 2 Fincan Tozşeker
 • Yarım çay kaşığı tuz
 • Kaynamış ve soğutulmuş temiz su

Elma Sirkerinin Tarifi: Elmaları ve muhafaza edeceğimiz kavanozu temizlendiğine emin olana kadar yıkayalım. Kavanozun sıcak su ile denzfekte edilmesi ( yıkanması) daha iyi. Elmaların hepsini dörde bölerek preslemek suretiyle suyunu çıkaralım ve kabuklarından, çekirdeklerinden suyu temizleyelim ( küçük paralar halinde de olabilir). 3.5 kl elma için 3.5 litre kaytattığımız ve soğuttuğumuz suyu ekleyelim, suyu biraz daha fazla koyarak daha fazla sirke elede etmek mümkün ama genelde elma miktarı kadar su eklemek daha iyi. Daha sonra tuzu ve tozşekeri ekleyelim.

Kavanoza konulan elma sirkesinin hava alması bakteriler için önemlidir. Bu yüzden elma sirkesini kapağını bir tülbentle kapatalım, sinek ve arıların içine girmemesi için, bunun yanında daha kolay hava alması için. 17-20 derecelik bir ortamda saklamamı faydalıdır. Belirli aralıklarla elma sirkesini mutlaka karıştırmamız gerekiyor. Sirkeyi güneşin almadığı bir yerde muhafaza etmeliyiz.

Elmas sirkesinin yapım süresini hızlandırmak için önceden elimizde bulunan elma sirkesinden katabiliriz. Ortama ve elma çeşirlerine göre sirkenin bekleme süresi 4 ila 7 hafta sürebilir.  Bu süre sonunda elde edilen elma sirkesi 4-5 kat tülbentten süzülerek kabuklardan ve elma parçalarından arındırılır ve uzun süre saklayabileceğimiz hava almayan  şişelere veya ugun kablara aktarılır.Hava almaması için kapakları sıkıca kapatılır.

Evde yapılan elma sirkeleri için en yaparsak yapalım fermantasyone engel olamayız ama her halukarda hazır satılan sirkelerden çok daha etkilidirler. Çünkü aşırı sıcaklıkta hazırlanan sirkeler bir çok vitamin, asit, mineral ve maddelerin özelliğini yitirir.

Üzüm Sirkesinin Tarifi:

Üzüm sirkesi de tıpkı elma sirkesinde olduğu gibi evde yapıldığında daha sağlıklı ve faydalı olur.

Malzemeler:
 • 5 kg üzüm
 • 4lt su
 • 2 dilim ekmek
 • 1 şeker kaşığı bulgur
 • 1 avuç nohut

Üzüm sirkesinin yapımında üzümün çekirdekli çekirdeksiz , siyah veya beyaz olması önemli değildir. Plastik kaplarda üzüm sirkesi yapılabilir ama daha sağlıklı olması için cam kavanozları tercih etmenizi öneririz. Üzüm sirkesi için üzüm sapları ve çürük üzümler de kullanılabilir. Çürük üzümler için üç katı su kullanmalısınız, yani 1 kilo üzüm için 3 litre su omalıdır.

Tıpkı elma sirkesinde olduğu gibi su ve üzümleri bir kavanoza yerleştirin ve bekleymeye bırakın, kavanozun ağzını yine bir tülbentle kapatın, bir süre sonra üzüm sirkesinin üst kısmı köpükleşecektir, bu olması gereken bir sonuçtur, sirkenin bozulduğunu düşünmeyin. 16 gün boyunca bu şekilde bekletin, üzümler ve sapları yumuşadıktan sonra bir tülbentte süzün. Geri kalan artıkları çöpe atın. Geriye kalan suyun içerisinde 1-2 dilim ekmek içi ekleyin,3-4 tane nohut ve 2 çay kaşığı tuz ekleyin.  Bunu yaptıktan sonra kavanozun ağzını sıkı hava almayacak şekilde kapatarak 50-60 gün bekletin, üzüm sirkesini ne kadar fazla bekletirseniz o kadar faydalı ve etkili olur.

Sirkenin Zararları:

Sağlık açısından bir çok faydası olan sirkenin aşırı kullanımı sonucu bazı yan etkilere neden olması mümkün. Özellikle çocukların tüketimine dikkat edilmelidir. Çocuklar ve bazı hastalıklarla mücadele eden yetişkinler incelterek tüketebilirler. Sirkenin daha çok cilt hastalıklarına faydalı olduğunu görüyoruz, fakat kanama ve iltihaplı yaralarda kullanılmamalıdır. Tıbbi amaçlı ve kısa süreli kullanıldığında mükemmel sonuçlar alabilirsiniz.

 • İnceltirler tüketilmesini tavsiye ediyoruz, aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır.
 • Son zamanlarda kilo vermek için de kullanıldığından dolayı daha fazla kilo vermek için daha fazla tüketilmesini öneren uzmanlar var, biz buna karşıyız ve kesinlikle önermiyoruz.
 • Günde ortalama 8 gram ve uzun vadeli tüketim aşırı potasyum kaybına neden olabilir.
 • 6 yıl boyunca günde 250 gram elma sirkesi tüketen bir kişinin aşırı potasyum kaybından kemik zayıflamasına nedne olan birkaç vaka vardır.
 • Yine bir vaka 30 dakika boyunca ve boğazına elma sirkesi ile gargara yapan bir hasta ile alaklı. 30 gün boyunca boğazına sirke ile gargara yapmış. Bu tür işlemler kısa cadeli ve inceltilerek yapılmalıdır.
 • Özel Uyarı : Hamilelik döneminde anne adayının tedavi amaçlı sirke kullanmasının güvenli olup olmadığına dair her hangi bir bilimsel araştırma sonucu ve bilgi yoktur. Bu yüzden anne adaylarının tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.
 • Özel Uyarı: Diyabey hastalarında sirkenin kan şekerini düşürme ihtimali vardır. Bu yüzden dozu ve tüketimi konusunda mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.